7 Kas 2011

WeWOOD

Sosyal sorumluluk projelerinin ortak sorunu (ki bu alanda çalışan bir insan olarak bunu kendi tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum) inandırıcılıktır. Şirketlerin bu projelere sadece PR / imaj için mi, yoksa samimi ilgi ve alakadan dolayı mı girdiklerini görebilmek ve değerlendirebilmek zor.

WeWOOD ise inandırıcılık konusunda çok iyi bir örnek. Ahşaptan ürettikleri saatlerinde herhangi bir yapay malzeme bulunmuyor. Saatler tamamen doğal, ama buna rağmen sıkıcı değiller, tasarımları çok kool.

Aşağıdaki model (Jupiter) koleksiyondaki favorim:


Çocukluğumun orman ve dağlarda geçmesine rağmen, doğaya çok bağlı değilimdir. Birçok hayvandan korkuyor ve kendimi şehir insanı olarak görüyorum. Ama ağaçlara karşı bir zaafım var. Sanki dünyanın kralları onlarmış gibi, sanki isteseler yürümeye başlayıp, hepimizi ezebileceklermiş gibi. Zaten Lord of the Rings’deki favori karakterlerim de Ent’lerdi (kitaptakilerden bahsediyorum, filmdekileri, benim hayalimdekilere benzemedikleri için o kadar beğenmemiştim). Ayrıca şimdiye kadar aldığım hediyeler arasında en güzellerden biri, benim adıma Tema Vakfı’na yapılan bağıştı. Lafı çok uzattım, artık bağlamanın vakti geldi: WeWOOD her satılan saat için bir ağaç dikiyormuş. Ne kadar muhteşem bir olay bu? Sloganları da güzel: One Watch  – One Tree – One Planet*. 

Ben sevdim, alıyorum.*Bu konsept bana TOMS’u hatırlattı. ‘’One for One’’ diyerekten, onlar da her satılan çift ayakkabı için bir çift bağışlıyorlar. Hem hip, hem yardımsever – benim gibi fake bir hipster’i kalbinden vurmak için çok akıllıca bir yöntem. Ah TOMS ve WeWOOD, you’re so naive, yet so.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder