20 Ara 2011

H&M feat. Sophia Coppola

H&M için ayrı bir label mi yaratsam diye düşünmüyor değilim. Herhalde haftada bir H&M ile ilgili bir şeyler karalıyorum buraya / burada. Evet, içimdeki H&M aşkı bambaşka.

Bu haftalık kontenjanı da beni çok heyecanlandıran bir haber ile doldurmak istiyorum:

Marni’nin H&M ile çalışıyor olması yetmiyormuş gibi, işbirliğinin reklam filmlerini / fotoğraflarını Sofia Coppola çekecekmiş.
Çok klişe olacak ama, Virgin Suicides – hâlâ – dünyada en çok sevdiğim beş filmden biri. Kitabından daha güzel olan nadir filmlerdendir. Nedense ergenler ve ergenlik bana inanılmaz derecede ilginç geliyor. Bazen zamanı geri çevirip, iktisat yerine sosyoloji okuyarak (big up anotherstar!), ergenlik / alt kültürler hakkında uzmanlaşmış olmayı istiyorum. İşte bu yüzden bu filmin yeri benim için bambaşka. Öyle güzel yansıtıyor ki ergenlikteki med cezirleri – himmelhochjauchzend, zutodebetrübt. Ergenlikle ilgili takıntım, Tavi’nin blog ve online dergisini okuyor olmamın tek sebebidir. 
Virgin Suicides’ın ergenliğe kızsal bakış açısı beni – en iyi manada – öldürüyor.
O rüya gibi geçen günleri, saatlerce süren histeri ve melankolileri çok güzel yansıtıyor.

‘’Obviously Doctor, you’ve never been a 13 year old girl.’’İşte bu muhteşemliğin yaratıcısı Sofia Coppola (ki Jeffrey Euginides’in hakkını yemeyelim, kitap da inanılmaz ince bir güzellikte, harika bir zariflikte), H&M for Marni’nin reklam filmlerini çekecekmiş. Mart ayına kadar beklerken, Sofia’nın başka bir işini izleyerek vakit geçirilebilir (ki tüm Paris klişelerin içinde barındırmasına rağmen güzeldir, candır):

 Marni’nin hafifliğini, kibarlığını en güzel Sofia filme yansıtır. Sofia’yı sevmeyen ölsün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder