4 Oca 2012

Kadın sığınaklarının yetersizliği

İki aydır konuşuyoruz, bir kere feminizm demedik?*

Feminizmin hayatımdaki yerini çok kısaca açıklayayım: ben artık feminist olmayan kızlarla arkadaşlık kurmuyorum. Feminist olanlar da belki kendilerini feminist olarak görmüyorlardır, ama kadın – erkek eşitliği ilkesine inanmaları benim için – ilk etapta – yeterli. Bu arada ‘’kızlar’’ dedim, çünkü henüz tüm kızların bile kendini feminist olarak tanımlamadığı bir dünyada, erkeklerden bunu beklemek ne yazık ki ütopik oluyor.

Gelelim bu yazının asıl konusuna:

Türkiye’de an itibariyle SHÇEK’e bağlı / ait sadece 53 kadın sığınma evi bulunmaktaymış. 2008 yılında yayınlanan bir rapora göre, 22 adet sığınak da belediyeler tarafından açılmış. 81 ilimiz var ve bu durumda her birine bir sığınma evi bile düşmüyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, Türkiye’deki kadınların yüzde 40’ı hayatlarının herhangi bir döneminde şiddete maruz kalıyorlar. Ayrıca biraz önce okuduğum bir araştırma, evli kadınların yüzde 24’ü gördükleri şiddet nedeniyle yaralandıklarını söylüyor.

Yani Türkiye’deki yaklaşık 16 milyon evli kadının dörtte biri yaralanacak kadar şiddet görüyor. Peki bunlardan hangi biri 53 sığınma evimize sığacak? ‘’Karı – koca arasına girilmez’’ zihniyetinden ne zaman kurtulacağız? Kadınlar Türkiye’de ne zaman ‘’insan’’ mertebesine ulaşacaklar?

Neler yapabilirim diyenler için:
  

Kaynaklar:
Radikal Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder