31 Mar 2012

''Alber Elbaz: Lanvin'' kitabı

Alber Elbaz'ın Lanvin'da 10'uncu yılını Palas'ta daha önce kutlamıştık.

Herkes gibi, ben de Alber Elbaz'ın yaptığı işlerin saf, öz, halis güzelliğine hayranım. Ayrıca papyonunu da çok seviyorum, ama o, bu yazının konusuyla pek ilgili değil.

Kaynak

Küçük yaşta, genel geçerli standartlara göre hiç bir zaman ''güzel'' olamayacağımı anlayıp, cool olmaya yöneldim*. Bu cümle, okuyanlara çok gerizekalıca gelebilir, ama olaya 12 yaşında bir çocuğun açısından bakınca, aslında pek de gülünç değil - daha çok melodramatiktir. Sanırım bu yüzden hiç bir zaman güzele zaafım olmadı. Charlize Theron, Catherine Zeta-Jones, Brad Pitt, Scarlett Johansson, Halle Berry, Kıvanç Tatlıtuğ gibi genel güzellik standardını simgeleyen kişilerin benim için hiç cazibeleri yok. Elbette çok güzel, muhteşemler; suratları simetrik ötesi, hepsi adeta birer Vitruvius - ama bu bana hiç çekici gelmiyor, çünkü fazla düz, fazla bilindik, fazla aşıkar, fazla tahmin edilebilirler.

Tüm bu anlattıklarıma rağmen, asıl estetik anlayışıma çok yakın olmasa da, Alber Elbaz'ın ''standart güzellik prensibi üzerine kurulmuş'' işlerine b-a-y-ı-l-ı-y-o-r-u-m. Bu yüzden, neredeyse bir aylık kiramı karşılayacak değerde olmasaydı (fiyatı 320 Euro), Alber'in Lanvin'daki 10'uncu yılını kutlamak üzere yayınlanan kitabını anında kapardım. Oturup, saatlerce kıyafet resimlerine bakmak, beni mutlu ediyor. Hele bu resimlere Alber'in o sevimli çizimleri eşlik ediyorsa, değmeyin keyfime.

Kaynak


*Ve bu sebeple asla cool/kool olamadım. Zaten cool olmanın olayı ''effortless'', yani çabasız ve sıkılmış olmak değil midir? Julian Casablancas şarkı söylerken yüzüne bakın, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder