11 Mar 2012

Kantin Nişantaşı


Kantin'e İstanbul'a ilk taşındığımda bir kaç kez gitmişliğim vardı, ancak uzun süredir uğramamıştım. Anılarımdaki Kantin, eli yüzü düzgün, ''classic with a twist'' yemekler sunulan, sevdiğim bir restorandı. Ev kadını mantığı ile, ellerine o gün hangi taze malzeme geçerse, ona göre menü hazırlamaları bana çok cazip gelen bir konseptti. Şemsa Denizsel de aklı başında bir kişiye benziyor, ilgiyle takip ediyordum.

Ancak, geçen hafta Kantin'i tekrar ziyaret ettiğimde, ne yazık ki hiç memnun kalmadım.

Önce ziyaretimin olumlu yönlerinden bahsetmek istiyorum.

Kantin'in genel atmosferini seviyorum. Kendini beğenmişliği, gösterişli olma çabası, kendini olmadığı bir şey olarak gösterme isteği yok - basit beyaz örtüler ve minik çiçekler ile süslenmiş masalar, her gün değişen menünün kara tahtaya yazılması, garsonların sadeliği - tüm bunlar oldukça olumlu şeyler.

Ayrıca: Ayran. Ayranları muhteşem; salatalıklı olması dolayısıyla neredeyse cacık kıvamında, ama yine de ''içecek'' özelliğini kaybetmeden. Benden tam puan alır. 


Ama atmosfer ve ayran vasat yemekleri kurtarmaya yetmiyor. 

Öncelikle şunu belirtmeliyim, porsiyonlar minicik.

Yediğim piliç konfit kuru ve tatsızdı, evde tavada üstüne biraz curry ekleyerek kızarttığım tavuk Kantin'de yediğimden kat be kat daha lezzetli. Yanındaki salatanın hardal sosu fazla ağırdı. Tek beğendiğim, salataya eşlik eden dev krutonlardı. Ev yapımı krutona büyük bir zaafım var.

Ghost'un yediği portakallı somon'da portakalın tadı hiç belli olmuyordu. Ispanak (yokza pazı mıydı?) üzerinde sunulmuş ve sanıyorum fırında pişirilmişti, ama hiç bir özelliği yoktu ve tabakta gelen parça çok ufaktı. Ne tavuk konfit, ne de somon, yetişkin bir insanı doyuracak porsiyonlarda sunulmadı.


Kantin'e büyük beklentiler ile gittiğim için yemeklerden bu kadar şikayetçi olduğumu belirtmeliyim. Daha önce hiç gelmemiş olsaydım, ''meh'' der, bir daha uğramazdım. Ama sevdiğim / sevdiğimi sandığım bir yerde böyle sıradan yemekler yemek, kalbimi kırıyor. Kantin'deki yemekler facia değil, ama vasattılar. Vasat olmak, bazen kötü olmaktan daha fena, pek fena.


Temel bilgiler :
Akkavak Sokağı 30 
Nişantaşı
Tel: 0 212 219 31 14
http://www.kantin.biz

Mart 2012 fiyatlari :
Piliç konfit ve salata: 21,50 TL
Portakallı somon: 26,5 TL
Humuslu ciğer: 19 TL
Salatalar: 16 - 18 TL
Sütlü Lahana: 18 TL
Çıtır: 16 - 18 TL
Tatlılar: 7,5 - 10 TL


Bonus-sever olarak, sizi Milör'ün Kantin ziyareti ile baş başa bırakıyorum. Le Milör'e inancım, güvenim tamdır, ama Kantin ile ilgili nasıl böyle ayrı düşebildiğimizi halen çözebilmiş değilim:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder