10 Nis 2012

Bird Şişhane

Bir süre önce, beni merak ettiğim ve bir türlü gidemediğim mekanlara götürmekte usta olan muhteşem arkadaşım Ş. ile ''Bird'' isimli restoranda yemek yedik.

Bird, ilk açıldığında hakkında o kadar çok (olumlu) yazı çıkmıştı ki, beklentilerim gerçekten hayli yüksekti. Bir Pazartesi akşamı ziyaret ettiğimiz restoranda, bizim dışımızda kimse (!) yoktu. Bir zamanlar İstanbul'un en ''hip'' lokantası olan yer, bomboştu. Belki de bu durumu haftanın ilk akşamı gitmiş olduğumuza yormak gerekiyor, bilemiyorum. Bird hakkında okuduklarım arasında, oraya gitmenin en önemli sebeplerden birinin ''people-watching'' (ve hatta ''celebrity-watching'') olacağını algılamıştım. Ancak gittiğimizde izleyecek kimse olmayınca, biz de yemeğimize konsantre olduk.


Hemen baştan şunu söylemeliyim ki, fiyatlar beklediğim kadar şişirilmemişti. Bird'ün sunduklarına ve emsallerine göre fiyatları uygun olmasa bile, pahalı da değildi. Ancak, yemeklerin sunumu mekanın imajı, dekoru, genel olarak yaratmaya çalıştığı havası ile oldukça uyumsuzdu, çünkü çok özensizdi. New York'tan fırlama bir bar slash eatery gibi görünmek isteniyorsa, sunum gibi önemli detaylar atlanmaması gerekiyor.

Yemeklere gelince, benim sipariş ettiğim yeşil körili tavuk (menüdeki ismi: Green Curry Tavuklu) gayet lezzetliydi, tadını gerçekten beğendiğimi söylemeliyim. Porsiyon da bu tip bir mekan için şaşırtıcı derecede büyüktü. Yanında gelen ekmekler düzgündğü, ama herhangi bir özellikleri yoktu.

Ş.'nin yediği ''Serafin usulü tavuk''tan da ufak bir parça tattım - o da düzgündü, ama bana göre restoran yemeği değildi, zira evde pişirilen tavuklardan pek farkı yoktu.

Benim yemeğim dışındaki hakim olan vasatlık, ne yazık ki tatlıda da kendini göstermiş olacak ki, yemek sonrası ne yediğimizi hatırlamıyorum bile (bu da ne kadar amatör bir blogger olduğumu bir kez daha kanıtlıyor. Artık fotoğraf çekmeye ve daha detaylı not almaya başlamanın zamanı geldi!).


Servis çok ilgiliydi, ancak mekanda (bizden sonra gelen bir kaç kişiyi de sayınca) toplam 6-7 müşteri olunca, bu da pek zor olmasa gerek. Servis demişken, Bird gibi bir mekanın ''Kuver'' ücreti aldığına da inanamadım ve ciddi anlamda kınadım (sadece 2 TL olsa da, bu bir prensip meselesi ve benim gözümde bu sebeple puan kaybettiler). 

Nihayet sadet: Bird'de hiç bir olumsuzluk yaşamadım: mekan çok şık, garsonlar ve yemekler düzgün, ortam nezih. Ama İstanbul'da binlerce mekan beni beklerken, Bird'deki deneyimim o kadar vasattı ki, herhalde yakın bir zaman içerisinde tekrar uğramam. 


Temel bilgiler :
Meşrutiyet Caddesi 103A
Şişhane
Tel: (0212) 245 70 85 / 0532 556 4356

Mart 2012 fiyatları:
Başlangıçlar 15-38 TL
Salatalar 14-35 TL
Izgara Bonfile 48 TL
Kuzu Karski 52 TL
Green Curry Tavuklu 32 TL
Serafin Usulü Tavuk 32 TL
Thai Usulü Deniz Levreği Filetosu 65 TL
Tatlılar 15 TL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder