27 May 2012

Olumlu beden imgesi ve Gabi Fresh

Beden imgesi (body image) meselesi öylesine geniş ki, kendini (neredeyse) tamamıyla bu konuya adamış bloglar var. ''Body image'' ile birlikte ''body acceptance'' terimini de konuşmak gerekiyor aslında. ''Body acceptance''i kabaca ''vücudunu olduğu gibi kabul etmek'' olarak çevirebiliriz. Bu, medyada gördüğümüz ''ideal beden''lerden farklı vücutlara sahip olsak da, kendimizi olduğumuz gibi ''uygun bulmak'' ve hatta sevmek anlamına geliyor.

Karşılıklı nezaket ve anlayışın insanlara büyük katkılarda bulunacağına inananlardanım. Elbette yeri geldiğinde dobra davranmak, açık sözlü olmak gerekiyor, ama çoğu durumda sırf doğruyu söylemiş olmak için insanları kırmaya değmeyeceğine inanıyorum. Bu yüzden politik doğruluk (political correctness) taraftarıyım. Bir insan şişmansa, kendine şişmandır. Benim bunu kendisinin yüzüne vurmaya ne hakkım var, ne de gerek var. Zaten kendimize şunu sormalıyız: Şişman nedir? Tıbbi olan cevabı bir yana bıraktığımızda, bu sorunun yanıtı her birimiz için farklı olacaktır.

Daha önce de yazmıştım (ve aynen alıntı yapıyorum): ''Body image yazılarında hep sağlıktan da bahsediliyor. Antropolojik olarak güzellik/sağlık arasında bir korelasyonun var olduğunun farkındayım, ama insanlara zorla sağlık dayatılmasına son derece karşıyım. Şişman insanlara, ''sağlık'' mantrasını empoze ederek, ''sağlığın için kilo vermelisin'' demek, inanılmaz derecede baskıcı bir davranış biçimi. Belki sağlıklı olmak istemiyor? Sana ne?''

Sırf - şu veya bu sebeplerden dolayı - kafamızda oluşturduğumuz ''ideal vücut'' imajına uymadıkları için insanların kiloları hakkında ''sağlık'' bahanesi arkasına saklanıp atıp tutmaya hakkımız yok. Olaylara biraz daha geniş bakmayı öğrenmemiz ve ''to each his/her own'' açısını benimsememiz gerektiğini düşünüyorum. 

Tüm bunları ise sadece Gabi Fresh'e karşı hissettiklerimi anlatabilmek için bir giriş olarak yazdım. I <3 Gabi. Siz de blog'una göz atın, o kadar güzel giyiniyor ki, sizin de seveceğinize dair eminim. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder