26 Eyl 2012

Casting / Manken seçimi

Daria Werbowy

Bugün hayatımda ilk defa bir fotoğraf çekimi öncesi manken ''casting''ine katıldım. Daha önce de fotoğraf çekimlerinde müşteri tarafında yer almıştım, ama manken seçimi bemim görevlerim arasında yer almıyordu. 

Casting denen şey çok tuhaf bir olay. Kızlar* ajans tarafından casting mekanına getiriliyor, siz de ilk olarak fotoğrafçı ile birlikte mankenlerin lookbook ve sedcard'ını inceliyorsunuz. Sedcard'da belirtilmiş ölçülere odaklanıyorsunuz. Manken yeterince uzun mu? Gögüsleri nasıl? Peki ya bacakları?


Mariacarla Boscono

Mankenler bu arada casting için seçilen kıyafetleri giyiyorlar. Siz de fısıldamaya başlıyorsunuz. Yabancı oldukları için sizi büyük ihtimalle zaten anlamıyorlar, ama insanlık hali işte, dedikodu yapıyormuş gibi hissettiğinizden, sesinizi otomatik olarak alçaltıyorsunuz. Ve eleştiriler başlıyor: ''Brezilyalı kızın bacakları kalın'', ''Sarışın fazla 'İskandinavyalı' havasında, markamıza uymaz'', ''Keşke x'in saçları uzun olsaydı, böyle kullanamayız'', ''Cildi çok bozuk, bunu photoshop ile düzeltebiliyor muyuz?**', ''Kumral kızın burnu estetikli galiba, bize daha doğal biri lazım''. 

Casting, benim için genel olarak rahatsızlık verici bir deneyimdi. Çünkü mankenleri insan olarak değil, ürün olarak varsaymak mecburiyetindesiniz. Elbette hepimiz, ister istemez, bilinçli olarak veya farkında olmadan etraftakilerimizi dış görünüşlerine göre değerlendiriyoruz. Ancak bunu bu kadar somut ve bilinçli şekilde yapmak bayağı bir garip. Ve zor. 

Karlie Kloss

* Tüm mankenler ilelebet ''kız''dır. Kaç yaşında olurlarsa olsunlar, ''kadın'' denmez onlara. Bu, İngilizce'de de böyle. Varsa, yoksa ''girls''. Bunun sebebi (herhalde) bu tabirlerin onları metalaştırmayı kolaylaştırıyor olması.

** Photoshop is everything. Cildi düzeltmek de neymiş, yepyeni bir insan yaratabiliyorsunuz Photoshop ile. Mankenlerin lookbook'uyla, canlı kanlı hallerini karşılaştırınca, dergi sayfalarında gördüğünüz hiç bir fotoğrafın gerçeği yansıtmadığını anlamış oluyorsunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder