18 Eyl 2012

Humanae"Humanae  is a chromatic inventory, a project that reflects on the colors beyond the borders of our codes by referencing the PANTONE® color scheme. (PANTONE® Guides are one of the main classification systems of colors, which are represented by an alphanumeric code, allowing to accurately recreate any of them in any media. It is a technical industrial standard often called Real Color). The project development is based on a series of portraits whose background is dyed with the exact Pantone® tone extracted from a sample of 11x11 pixels of the portrayed’s face. The project’s objective is to record and catalog all possible human skin tones."

Yeni işim için renkler ve Pantone ile ilgili araştırma yaparken, ''Humanae'' projesinin websitesi ile karşılaştım. Angelica Dass'ın ten rengine sanatsal yaklaşımını hem estetik, hem entelektüel açıdan çok takdir ettim.

Çektiği kişilerin yüzlerinden minik bir kareyi seçip, o karenin Pantone rengi karşılığını belirleyip, fotoğrafın arka planını o Pantone tonuna boyuyor. Hedefi, mümkün olduğunca fazla farklı ten rengini bu şekilde kategorize ederek, ten rengiyle ilgili kafamızadaki kodları / ön yargıları / fikirleri yıkmak. Tayland tatilimizde (detaylar yakında geliyor) en çok ilgimi çeken şeylerden biri, hemen hemen tüm kremlerin beyazlatıcı özelliği olmasıydı. Bu kremlerin varlığının daha önce de farkındaydım, ama normal ürünler yanı sıra satıldıklarını düşünüyordum. Halbuki orada beyazlatıcı özelliği olmayan krem bulmak gerçekten zor. Bu, elbette üzücü bir durum. İnsanın kendi ten rengiyle barışık olamaması kadar üzücü bir şey düşünemiyorum.

Halen beden imgesi hakkında konuşulacak çok şey var - ne yazık ki.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder