16 Eyl 2012

New York Moda Haftası İlk Bahar / Yaz 2013

Bir New York Fashion Week daha bitti. Artık yeni bir işim olduğu için (yayy!) hem eskisi gibi günde 12 saat çalışmıyorum, hem de bu iş tekstil endüstrisinde olduğundan (double yayy!!), moda haftası fotoğraflarına bakmak, Diane von Furstenberg'in Google Glass videosunu izlemek ve benzer aktiviteler işimin bir parçası. Heaven is a place on earth with you, sevgili yeni şirketim.

Ama konumuza geri dönelim: NYFW SS13

Veya henüz dönmeyelim, söyleyeceklerim var. Koleksiyonları değerlendiren / değerlendirdiğini sanan blogger'lara sinir oluyorum. Üzgünüm, ama style.com'dan üç beş koleksiyonun fotoğraflarına göz atarak moda eleştirmeni olunmuyor. Bir kere kıyafetlere bakarak, tasarımcının önceki koleksiyonları ve başkalarının eski işleri arasında bağ kurabilmek gerekiyor. Hem tarihi çok iyi bilmek, hem de güncel siyasi ve sosyo-kültürel gelişmeleri takip etmek gerekiyor. Aynı zamanda geniş ve derin akademik moda bilgisi gerektiriyor. Bunlar yanı sıra kendi estetik anlayışını bir kenara bırakabilip, koleksiyonları mümkün olduğunca tarafsız (''objective'') değerlendirebilmek gerekiyor.

Yukarıdakilerin hiç biri, ve özellikle sonuncusu, standart moda bloggerlarında bulunmuyor. Buna elbette ben de dahilim. Bu yüzden, moda haftaları ile ilgili yazarken tek amacım, ileride hatırlamak için, illa ki sahip olmak istediğim değil, ama beni farklı yönleriyle etkileyen kıyafetleri belgelendirmek, hayranlığımı ve takdirimi sunmak. Bu kadar. 

Brood

Brood

Brood

Christian Siriano

Custo

Custo

Custo

Ohne Titel

Ohne Titel

Ohne Titel

Oscar de la Renta

Oscar de la Renta

Peter Som

Pierre Balmain

Rag&Bone

Rag&Bone

Suno

Suno

Theyskens' Theory

Tibi

Victoria Beckham

Victoria

Victoria

Zac Posen

Rebecca Minkoff

Rebecca Minkoff

Threeasfour

Y-3

Y-3

Proenza Schouler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder