25 Kas 2012

İpek gömlekler ve vintage kavramı

İkinci el olan her şeye ''Vintage'' denilmesine sinir oluyorum. Biz lisedeyken isimleri ''Second Hand'' idi, sonra ne olduysa oldu ve daha önce başkası tarafından giyilmiş olan tüm kıyafetler ''Vintage'' ismini aldılar. Her neyse, konuyu fazla uzatmadan, ghost'un annesinin belki 30 yıl önce terzisine diktirdiği ipek gömleklerden bahsetmek istiyorum. Kendisi bu gömlekleri artık giymediği için, bana miras bıraktı. Aralarında en çok beğendiğim ve severek giydiğimi burada paylaşıyorum.


Benzer bir gömleği şu anda hazır giyimcilerde bulmak elbette mümkün, ama detaya böylesine sevgi artık yok (ayrıca alacağınız gömlek büyük ihtimalle ipek değil, polyester içerikli olacaktır). En çok etkilendiğim şey, düğmelerin gömleğin kumaşından yapılmış olmaları. Bu yetmiyormuş gibi, düğmelerin renkleri, gömlek üzerinde bulunduğu yerin deseninin rengine göre ayarlanmış. Omuzlardaki nervürler, gömleğin üzerinize tam oturmasını sağlıyorlar. Peki ya rengi? Uzun süredir gördüğüm en tatlı çiçek deseni bu gömlekteki.

Artık terziye sadece tamir için gidiliyor. Halbuki ''bespoke'' (yani ''kişiye özel'') kıyafetler ne kadar güzeller?

(Bu arada Cevat Kuru Temizleme'nin reklamını da yapmış oluyorum. Bu reklam istek dışı gelişmiş olsa da, kendilerinin servislerini cani gönülden tavsiye edebilirim, kusursuz çalışıyorlar.)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder