2 Ara 2012

Juno Nişantaşı

Juno'yu uzun süre önce sevgili anotherstar sayesinde tanımıştım. Bu hafta kendisi ile orada bir kez daha efsanevi bir buluşma gerçekleştirince (A.A. + A.A.), artık bir Juno yazısının vaktinin geldiğini düşündüm.


Juno'nun en güzel yanı, Nişantaşı'nın göbeğinde olmasına rağmen, havalı veya sosyetik olmaya çalışmaması. Hani Vedat Milor bazen ''dürüst yemek''ten bahsediyor ya, işte bu tabir Juno'ya cuk oturuyor. Ayrıca fiyatları da Nişantaşı standartlarının altında. Ve bahçesi şahane: yazın en sıcak günlerinde bile, ne hikmetse, serin oluyor burası, bayılıyorum.

Juno'nun menüsü son derece yalın. Daha önce de söylediğim gibi, bu bana göre her zaman bir artı, zira menüde yemekler arttıkça, her birine ayrı özen göstermek gerektiğinden, mutfağın işi zorlaşıyor. Küçük işletmelerde, bu, kalitenin düşmesi anlamına geliyor. Juno'da menü başlangıçlar, salatalar, burger ve sandviçler, pizzalar, üç beş ana yemek ve tatlılardan oluşuyor. Şahsen 4 Peynirli Tortellini'nin müptelasıyım. Makarnanın ev yapımı olduğu hem tadından, hem dokusundan belli oluyor; kullandıkları peynirler de son derece kaliteli oldukları için, bu yemeği yerken her seferinde zevkten dört köşe oluyorum.


Pizza'ları da kesinlikle tavsiye edebilirim. İstanbul'da yediğim en iyi pizza olmasa da, fiyat-kalite dengesi yerinde. Odun fırınında pişen pizzaların hamuru kıtır, kullanılan malzemeler taze ve peynir fena değil; ben çoğunlukla mantarlı Funghi yiyor ve her zaman memnun kalıyorum.

Bana göre Juno'nun tek zayıf yanı tatlıları. Mesela herkesin bayıldığı Limon Bulutu bana hiç hitap etmiyor. Limonlu, son derece hafif, köpüğümsü bir dokusu olan ekşili bir tatlı. Bu cümleyi okuyunca, kulağa çok güzel geldiğinin farkındayım, ama ben bir türlü sevemedim. Aynı şekilde karadutlu lor tatlısı da bir türlü isminin getirdiği büyük beklentileri karşılayamıyor. En son ziyaretimde yediğim Panna Cotta ise tam bir hayal kırıklığıydı. Görüntü mükemmel olsa dahi, dokusunda ciddi bir sorun vardı (sulu gibiydi desem?), ayrıca tadı da pek güzel değildi. Sırf bu yüzden, değerlendirmemde bir yıldız kırıyorum.


Nihayet sadet: Juno, özellikle bahçesinde oturabilecek havalarda, Nişantaşı'nda en çok sevdiğim lokantalardan biri. Servis özenli, yemekler düzgün, fiyatlar (nispeten) uygun. Daha ne isteyeyim? Panna Cotta'mı da başka yerde yerim, ne de olsa hatasız kul olmaz.

Temel bilgiler :
Mim Kemal Öke Cad. No. 15
Nişantaşı
Tel: 0 (212) 291 57 23
http://www.junojuno.com

Aralık 2012 fiyatlari
:
Juno Burger: 24 TL
Pizzalar: 16 - 24 TL arası
4 Peynirli Tortellini: 23 TL
Beğendili Kuzu Pirzola: 30 TL
Tatlılar: 8 - 12 TL arası
Juno Ayran: 5 TL
Maden Suyu: 4 TL

2 yorum:

  1. ya sen ne komik bir insansın, bebegim ya :)
    I heart u and your "magik combination" comment...

    YanıtlaSil