10 Oca 2013

Daisy Lowe, Grazia ve beden imgesi sorunsalı

Beden imgesi ile ilgili - kafalarımızda - oluşan sorunların ana kaynaklarından birinin medya olduğu aşikâr. Olumsuz beden imgesi ile ilgili daha önce yazdığım bir yazıda, tek suçlunun medya olmadığından bahsediyordum, ama bu, hiç bir rol oynamadığı anlamına gelmiyor.

Bu yüzden Daisy Lowe'un Ocak ayı Grazia kapağı ile ilgili röportajını okuduğumda o kadar çok sinirlendim ki, kulaklarımdan dumanlar çıkmaya başladı. 

Daisy bu röportajda ''ince olmak bana yakışmıyor''* diyor, halbuki kendisi elbette çok ince bir kız. Neticede geçimini mankenlik ile sağlayan (eminim ki anne babasının da desteğini görüyordur, ama bu şu anda konumuz değil), köprücük kemikleri son derece belirgin, göbeğinde hiç bir fazlalık olmayan bir insandan bahsediyoruz.


Yanlış anlaşılmasın, garezim Daisy'ye değil. ''Meşhur ebeveynleri sayesinde mankenlik/oyuncluk yapan gençler'' kontenjanında yer alan kızlar arasında, bazı diğer örneklere göre (mesela Geldof kardeşler veya Kelly Osbourne) sanki daha aklı başında olanlardan; üstelik kendisi gerçekten güzel ve muhteşem bir vücudu var.

Daisy belki kendini bazen şişman hissediyordur, olabilir. Kimseye bedeni ile ilgili ne düşünmesi gerektiğine dair karışma hakkımız yok. Zaten yukarıdaki cümleyi, 15 yaşındaki rus mankenlerin yanında kendini şişman hissettiği bağlamında sarf ediyor. Yani ''context''e bakılınca, Daisy'nin söyledikleri, vakti zamanında Kate Moss'un ağzından çıkan ''Hiç bir şeyin tadı, kendini ince hissetmek kadar güzel değil''** cümlesi kadar densiz değil.

Sinirlenmem, Grazia'nın Daisy'nin bu laflarını onaylamasından kaynaklanıyor. Zaten Grazia'yı hiç sevmem (gerçi derginin kendisini okumuşluğum yok, sadece websitesi üzerinden tanıyorum). 


Daisy ile ilgili yazıya ''Elbette hepimiz şu anki kilolarımızın yarısını kaybetmeyi hayal ediyoruz'' gibi aptalca bir giriş yapmışlar. Ayrıca Daisy'den ''kıvrımlı'' olarak bahsediyorlar. İngilizcedeki bu ''curvy'' kavramı, ''manken ölçülerinde değil, yani şişman'' anlamına geliyor.

Sinirlendiğim için yazım karmakarış oldu, düşüncelerimi bir türlü toparlayamadım, ama tl;dr diyenler için sadede geleyim: Daisy'nin vücudu muhteşem. Belli ki kendisini bu vücut içinde (her zaman olmasa da) iyi hissediyor. Peki Grazia ne yapıyor? ''Daisy ince olmamasına rağmen seksi ve güzel'' diyor. Utanmasalar kıza sırf memeleri var diye şişko patates diyecekler. Ondan sonra ''kızlar neden bulimik, niye 12 yaşında rejime başlıyorlar, niçin 16 yaşındaki kızlar silikon taktırmaya hevesleniyorlar?'' diye soruluyor.

Çünkü Daisy'yi ''standart'' kabul edersen, olacağı bu.


*''Being skinny doesn't suit me.''
**''Nothing tastes as good as skinny feels.''

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder