8 Oca 2013

Lilu Nişantaşı

Her zaman derim, ismini duyduğum ''havalı'' mekanlara bana eşlik edeceği garanti olan bir kişi var, o da kadim dostum Ş. Bu aralar kendisini pek fazla anar oldum, özlediğimden olsa gerek.

Yılbaşı öncesi bu hip yeni restoranlardan lilu'yu ziyaret ettik. Mar Group'un restoranları arasında sadece Hardal Nişantaşı'na gitmişliğim vardı, o da büyük bir hayal kırıklığıydı. lilu ise hayal kırıklığı olmasa dahi, kesinlikle beklentilerimi karşılamadı. Gerçi hata bende: neden hâlâ yeni açılacak/açılan mekanlar hakkında basında atılıp, tutulanlara inandığımı ben de pek bilmiyorum. 

Kaynak

lilu'nun yeri, Nişantaşı Abdi İpekçi'de. Burası herkesin bildiği üzere, Nişantaşı'nın en nezih sokaklarından biri. Böylece yerden kazanmış oluyor, oyuna bir - sıfır önde başlıyor lilu.

Bizi karşılayan garsonlar laubali olmadan ilgililerdi, servisten oldukça memnun kaldık.

Yemeğimize çıtır mantı ve kadayıfa sarılmış karides ile başladık. Karides nefisti, ama çıtır mantı vasattı. Başka yerlerde çok daha uygun fiyata aynı kalitede mantı yiyebilirsiniz. 

Kaynak

Bu arada benim lilu'yu denemek istemem, oradaki suşi'den ''İstanbul'daki en iyi'' diye bahsedilmesinden kaynaklanıyordu. Ayıptır söylemesi, Tokyo'da suşi yediğimden beri, bu konudaki standardım epey yükseldi. Elbette Türkiye'de yediğim suşi'yi Japonya'daki ile kıyaslayacak kadar densiz değilim. Ama üzücü olan, lilu'nun suşilerinin kalitesinin, örneğin (daha ucuz olan) SushiCo'ya göre çok daha yüksek olmamasıydı.

Ş. balık yemiyor, bu yüzden suşiler ilgisini çekmedi. Buradaki konsept suşi ve tapas olduğu için de, Ş. açısından ''ana yemek'' olarak fazla seçenek yoktu. Garsonlardan yardım isteyince, menüde bulunmayan patlıcanlı penne yemesini önerdiler, Ş. de kabul etti. Önüne gelen makarnadan ben de tattım, kötü değildi, ama hiç bir özelliği yoktu. Aynı fiyata İtalyan lokantalarında çok daha güzel pasta yenebilir.

Tatlı yemek istedik, fakat menüde bu alanda - doğru hatırlıyorsam - sadece iki seçenek yer alıyordu, onlardan biri de tatlı değil, meyve idi; bu konuda da pek tatmin olmadan, hesabımızı ödeyip, kalktık.

Duyduğum / okuduğum kadarıyla, lilu'nun cocktail'leri pek muhteşem, pek şahaneymiş. Ben tatmaya fırsat bulamadım, ama yediğim vasat yemekler sonrası bir daha lilu'ya uğramayacağım için, asla deneyemeyeceğim de.

lilu ile ilgili yapacağım yorum çok net: ''Don't Believe the Hype!''. Aynı ve hatta daha düşük fiyatlara İstanbul'da daha güzel tapas ve suşi çok rahat bulunabilir diye düşünüyorum.


Temel bilgiler:
Abdi İpekçi Cad. No. 17/1
Nişantaşı
Tel: 0212 225 84 94
www.margroup.tc

Aralık 2012 fiyatları:
Çıtır mantı: 12 TL
Tel kadayıfa sarılmış karides: 15 TL
Suşi: Dörder adet porsiyonlar 10 - 20 TL arası
Penne Patlıcan: 24 TL
Tatlılar: 12 TL

2 yorum:

 1. duyduğum en guzel yorum: don't believe the hype!
  canimsin!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks darling :) Zaten Mar Group'un kime ait olduğunu öğrenince (T. Çiller'in oğulları) iyice soğudum. Neyse, this is not a fashion blog, siyasete girmeyeyim.

   Sil