17 Şub 2013

!f İstanbul 2013


Bu sene !f İstanbul bana çok fena kelek yaparak, beğendiğim filmlerin büyük çoğunluğunu ya gündüz seanslarına veya misafir ağırladığım günlere koyarak, sadece iki bilet almamı ''sağladı''. Halbuki üçü arasında, İstanbul'da en çok sevdiğim film festivali !f'tir, bana en azından beş film izlemek yakışır.


!f 2012 için yaptığım gibi, ilgimi çeken filmlerin listesini buradan paylaşıyorum. Bir ara DVD olarak çıkacaklar ne de olsa. En çok da ''The Capsule''a gidemeyeceğim için ağlıyorum, çünkü bu film o kadar garip ki, festival sonrası bir yerlerde bulmak epey zor olacak.

-A Som Ao Redor
-Black Pond
-Los Salvajes
-The Act of Killing
-Zerre
-Holy Motors
-Jin
-Laurence Anyways
-Love, Marilyn
-Not Fade Away
-Spring Breakers
-The Sessions
-Jason Becker: Not Dead Yet
-Turning
-Le Magasin de suicides
-Museum Hours
-Safety Not Guaranteed
-Stories We Tell
-The Imposter
-Back to the Square
-Blood Brother
-The Capsule
-The Queen of Versailles
-We Are Legion: The Story of Hacktivists
-Benim Çocuğum
-I Left My Shoes in Istanbul
-Mustafa'nın Yaşam Döngüsü

Bu hafta sonu ise takvimime uygun olan iki filmi izledim ve pekpekpek memnun kaldım. İlki LCD Soundsystem'in son konserini konu eden ''Shut Up And Play the Hits'' idi. ghost, aylar öncesinde bu film hakkında blog'da yazı yazmıştı: !f onun sesini duyarak, programına almış. Pek de iyi etmiş, film, grubu seven herkesin beğenebileceği bir belgeseldi - her saniyesinde ''ah keşke biz de orda olabilseydik'' dedirtti. Eksik kaldığı noktalar olsa da, genel olarak çok güzeldi.

Diğer izlediğim festival filmi ise ''Bar25 - Tage Ausserhalb der Zeit'' idi. O da beklentimi tam olarak karşılayarak, Berlin'in ortasında komün hayatı yaşayan Bar25 ekibinin parti organizasyonu dışında günlük hayatlarını ve yasal savaşlarını oldukça iyi anlattı. Hiç sıkılmadan, ve tıpkı ''Shut Up And Play the Hits''te olduğu gibi'' ''ah keşke biz de orada bulunmuş olsaydık'' diyerekten izledim belgeseli.

!f'in İstanbul ayağı 24 Şubata kadar devam ediyor. Bazı filmlere halen biletler mevcut. (Takvim burada.)


Edit: Spontane şekilde bilet almaya karar verip, festivalin son gününde ''I Left My Shoes in Istanbul''u da izlemiş bulundum. Ve fakat izlemeseydim de olurmuş. Epey amatörce ve dağınık bir filmdi. Ne anlatılmak istenildiğini bir türlü kavrayamadım. İşte böyle bir şey.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder