12 Şub 2013

Kadın dayanışması ve Miu Miu

Son günlerde, şu veya bu sebeplerden dolayı, kadın dayanışması hakkında fazlasıyla düşünür oldum. Henüz feminizmin ne olduğunun farkında bile değilken, kızların birbirini tutmaları gerektiğini biliyordum. Çünkü hayat 13 yaşındayken en zor. Hem çok kırılgan, hem çok aptalsın, ayrıca kafandaki binbir sesi bir türlü susturamıyorsun. Alabildiğin, bulabildiğin tüm desteğe ihtiyacın var.

Güzel bir çocukluk, uzaktan bakınca da epey harika bir ergenlik geçirdim. Peki içindeyken? Of, ki ne of. Ne sıkıntılar, ne üzüntüler, ne zorluklar yaşadık. Fakat her zaman ''with a little help from my friends'' diyebildiğimiz için, her şeyi aşabilecek gücü bulduk içimizde. Ne de olsa 15 yaşında hayatı anladığını sanan gerizekalılardık. Birinci çoğul şahsı kullanmamım sebebi, bir grup hakkında konuşuyor olmam. Zira benim her zaman kızlardan oluşan bir safety net'im oldu.Ve buna sahip olmayan kızlara üzülüyorum. Belki de onlar büyüyünce kadın dayanışmasına inanmayan, ''ben zaten erkeklerle çok daha iyi anlaşıyorum'' diyen, sağlıklı bir çocuğu değil de, bir oğlu olması için dua eden kadınlar oluyorlardır. 

Kadınlar erkeklerden daha iyi veya üstün olduğundan değil, halen eşitsizliklerin hâkim olduğu bir dünyada yaşadığımız için kadın dayanışması çok önemli. Buna inanmayan kadınları anlamakta büyük güçlük çekiyorum. Zaten pozitif ayrımcılığı da sonuna kadar destekliyorum, ama o başka bir yazının konusu.

Nihayet saded: Miu Miu kadın dayanışması konulu bir kısa film / uzun reklam hazırlamış. Bir yandan muhteşem güzellikteki kıyafetlere göz atarken, diğer yandan arkadaşlığın önemi ile ilgili sıcacık bir hikaye izlemiş oluyoruz (Gabrielle Union da dünyadaki en güzel kadınlardan biriymiş, bu video ile anlamış oldum). Zaten Miuccia Prada sıkı feminist'tir; onu, ideolojisini ve tasarımlarını ne kadar çok sevdiğimi kelimeler ile anlatmam mümkün değil.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder