28 Mar 2013

32. İstanbul Film Festivali

Her ne kadar İstanbul'daki film festivalleri arasındaki favorim !f olsa da, bu seneki İKSV İstanbul Film Festivali programını da epey başarılı buldum. İzlemek istediğim o kadar çok film vardı ki, seçmek inanılmaz zor oldu. 


Zaten ghost ile benim festival bileti satın alma sürecimiz bayağı sancılı oluyor, proje ödevi yaparcasına günlerce filmleri inceliyoruz, sonra kocaman bir program çıktısı alıp, üzerinde farklı renklerle işaretlemeler yaparak, ortak ve ayrı ayrı alınacak biletleri kararlaştırmaya çalışıyoruz. Gerçi bunu öyle bir anlattım ki, sanki sadece biz böyle yapıyormuşuz gibi - eminim ki festival ziyaretçilerinin yüzde doksanı benzer bir sistem uyguluyordur, ama işte görmemişin bir festivali olmuş...(taşrada büyümenin desavantajları vol. 68: film/müzik festivallerinin kıtlığı).

Her neyse, konumuza geri dönelim: 32. İstanbul Film Festivali önümüzdeki Cumartesi günü, yani 30 Mart'ta başlıyor.

İlgimi çeken onlarca film arasında bilet alıp, izleyecek olduklarım aşağıdakiler:

Fecira
Vecide

Bunlar yanı sıra, görmek istediğim, fakat saatleri uymadığı için gidemediklerim arasında Kuş Yemi Yiyen Oğlan, Boşluğu Doldurmak, Yük, Belalı Mahalle, Çocuklarım, Baldan Acı, Bir Hurdacının Hayatı, Gurbet Pastası, Böyle Söyledi Habip, Roket, Nur, Devir, Marina Abramoviç'in Hayatı, Her Şey O Kadar Sessiz Ki ve Köksüz var; ve eminim ki saymayı unuttuğum başka filmler de mutlaka mevcuttur.

Bu arada bu listenin (ve bundan önce yazdığım tüm film listelerinin) kesinlikle öneri olma gibi iddiası yok, çünkü ''iyi film nedir?'' sorusunu cevaplayamayacak kadar yüzeyselim; daha çok kendim için anı olsun, bir de eş dost ile aynı filme gidiliyorsa, birbirimizden haberdar olalım diye paylaşılmış yazılar bunlar. Böyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder