13 Mar 2013

İstanbul'da iyi sıcak çikolata bulma sorunsalı (arkası yarın)

İstanbul'da düzgün sıcak çikolata bulmanın ne kadar zor olduğundan daha önce bahsetmiştim. Bu, sanırım epey sınırlı sayıda insanları ilgilendiren bir konu, zira herkes kahve içiyor, sıcak çikolataya benim kadar meraklı pek birilerini tanımıyorum. Belki tam da bu yüzden ağzıma layık sıcak çikolata bulmakta zorlanıyorum, çünkü bu şehirde onu sevenler azınlıkta. Böyle de inanılmaz derecede ciddi sorunlarım var hayatta, çok bahtsız bir insanım.

Kaynak

Her neyse, konuyla ilgili ilk yazımın üzerinden geçen sürede, arayışım devam etti. 

Minik kuzenım Ş. ile ziyaret ettiğim Caffè Nero'nun Nişantaşı şubesinde içtiğim sıcak çikolata o kadar kötüydü ki, bitiremedim. Beğenmediğim sıcak çikolataların hepsinin ortak sorunu, yapay bir tada sahip olmaları. Fakat bunun sebebini bir türlü çözemedim. Herhalde son derece kalitesiz kakao kullanıyorlar pis cimriler. Halbuki bu iş o kadar zor olmamalı, ne de olsa evde Nesquick ile yaptığım çikolatalı sütün tadı bile gayet güzel oluyor, yıllardır kendisinden memnunum.

Kahve Dünyası, Douwe Egberts ve Nero'da yaşadığım hayal kırıklığının devamı Gloria Jean's Coffees'ten geldi. Buradaki çikolatanın diğerlerine göre farkı, içine - istek doğrultusunda - marshmallow eklemeleriydi. Ama marshmallow içeceğin tadını güzelleştireceğine, zaten berbat olan çikolatayı iyice bozmuştu.

Defalarca hayal kırıklığı yaşadıktan sonra, Starbucks'taki ''muhteşem değil, ama düzgün'' çikolata ile yetinebilirdim, fakat nedense hırs yapıp, İstanbul'da iyi sıcak çikolata bulmaya and içtim (aslında bakarsanız ''and içme''nin tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorum. Anlamını bilmediğimiz kelimeleri cümleler içinde kullanmamalıyız, ama Sibel Can şarkısında geçtiğine göre, herhalde zarar gelmez diye düşündüm. Ne de olsa kendisi bir efsanedir, sultandır, şahtır, padişahtır.)

Ve inanılmazı başardım! Nişantaşı'ndaki Godiva'da Angelina'dakini aratmayacak muhteşem lezzetli sıcak çikolata içilebildiğini keşfettim! Üstelik kakaodan değil de, çikolatayı eriterek hazırlıyorlar bu mis içeceği, ben içerken mest oldum, kendimden geçtim. Peki bu nefis sıcak çikolatayı bulduktan sonra, neden halen Starbucks'ınkini almaya devam ediyorum? Çünkü Godiva bana büyük ayıp edip, Chocolixir'in fincanını 18 TL'ye satıyor. Sanırım 18 TL'nin beşi zaten sırf isme gidiyordur. Ayrıca Starbucks'ın venti boyu (meraklılara not: kendisi 9 TL) ile karşılaştırınca, herhalde ''porsiyon'' olarak Godiva'daki fincan onun yarısına tekabül ediyordur diye tahmin ediyorum.

Almanların ''Glück im Unglück'' isimli deyimleri var, kabaca ''şanssızlık içinde şans'' olarak çevirebiliriz. Yani bir nevi Pollyanna olma durumu. İşte benim İstanbul'da sıcak çikolata bulma arayışımın Godiva ile son bulması, bunun tam tersi; yani ''Unglück im Glück'' yaşıyorum. Mükemmel çikolatayı buldum, fakat bu sefer de fiyatı beni bitirdi. Konuyla ilgili son sözüm: batsın bu dünya.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder