6 Nis 2013

City's Mahalle Rigatoni vs. Pizzeria 14 Nişantaşı

Kaynak

İş yerimin Nişantaşı'nda olması elbette güzel (ne de olsa Nişantaşı'nı pek severiz), fakat öğle yemekleri bazen sorun olabiliyor. Çünkü aslında Nişantaşı'nda düşünüldüğü kadar restoran alternatifi yok; mevcut olan lokantaların 98%'i de pahalı*.

Bu yüzden, her ne kadar İzzet Çapa ve mekanlarından (pek) haz etmesem de, City's Nişantaşı'nın en üst katındaki ''Mahalle''nin açılmasını olumlu karşılamıştım. Öğle yemeği opsiyonlarımıza bir çırpıda en azından 5-10 restoran eklenmiş olması benim açımdan güzeldi.

İlk ziyaretimde, mekanlar arasında zaten tanıdıklarımdan (örneğin Sosa, Balıkev, Wagamama, Günaydın ve Mano Burger) ziyade, yeni bir şey denemek istedim ve Rigatoni'yi seçtim. Rigatoni, beni lilu Nişantaşı ve Hardal ile hayal kırıklığına uğratan Margroup'un beğendiğim ilk restoranı (buranın Margroup'a ait olduğunu, orada yemek yedikten sonra öğrenmiş bulundum).

Geniş menüden Gnocchi seçtim, fakat garson bana farklı bir şey yememi önerdi. Sebebini sorduğumda, ''Gnocchi ile ilgili şikayet aldık'' dedi. Garson beyin dürüst cevabı beni çok etkiledi; böyle bir durumu itiraf etmek, büyük özgüven gerektirir. Henüz yemeğim karşıma gelmeden ve etraftaki sese/kalabalığa rağmen, böylece Rigatoni'nin hesabına hemen bir puan ekledim ve Gnocchi yerine patlıcan ve fesleğenli Rigatoni istedim. 

Karşıma gelen makarna beklentilerimi aştı. Gerçeği söylemek gerekirse, vasatlık beklerken, dünyanın en güzeli olmasa da, oldukça düzgün bir yemek yemiş oldum. Ama fiyatlar böyle bir ortam için çok yüksek.

Aslında bu, oradaki tüm diğer restoranlar için geçerli. Belirli bir fiyat isteyebilmek için, iyi servis ve düzgün yemek ikilisi yeterli olmuyor, atmosfer de çok önemli. Ben şu ana dek Mahalle'ye beş, altı kez gittim ve her seferinde ortam o kadar kalabalık, kötü kokulu ve gürültülüydü ki, Cevahir'in yemek katından farkı yoktu. Rigatoni'yi değerlendirirken, bunu da göz önünde bulundurduğumu bilmenizi isterim. (Zaten artık Mahalle'yi boykot ediyorum, bu ayrı mesele.)

Rigatoni ile, mahallemizin İtalyanı ''Pizzeria 14''ü karşılaştırdığımda, arada büyük farklar görüyorum. Pizzeria 14 kesinlikle bir ''see and be seen'' mekanı değil, bunu baştan belirteyim. Nişantaşı'nda sağda, solda ''meşhur'' insanlar görmeye artık alıştık, fakat burası ''onları'' gördüğümüz restoranlar arasına girmiyor. Daha çok İtalyan yemekleri yapan bir esnaf lokantası olarak düşünebiliriz. Makarnaları fevkalade; aralarından en çok da Porcini Mantarlı Fettucine'yi tavsiye edebilirim. Pizzalarını gerçek odun fırınında pişirdikleri için, kalite ve lezzetleri çok yüksek. Hamurlar incecik, kullanılan malzemeler (muhteşem olmasa da) düzgün. Fiyatlar Nişantaşı'ndaki diğer İtalyan lokantalarına göre daha uygun. Ayrıca ortam pek sevimli; küçük bir mekan olduğu için tıkış tıkış, fakat pöti-kare masa örtüleri, masadaki çiçekleri ve ilgili servisi ile bu kusurunu kolayca örtüyor. Kısa süre önce tadilattan geçerek alanını biraz genişletmiş olsa da, halen büyük bir restorandan ziyade, bir bistro gibi.

Sonuç olarak öğle aramda canım makarna yemek istediğinde, Rigatoni'ye giderek İzzet Çapa'nın yapay ''Mahalle''sinin sesini ve kokusunu çekeceğime, gerçek mahallemdeki Pizzeria 14'i tercih ediyorum.

Rigatoni için temel bilgiler:
City's AVM
Nişantaşı
Tel: 0506 641 1013
http://www.hardal.com.tr/
(Rigatoni'ye ait özel bir websitesi bulamadım)

Şubat 2013 fiyatları:
(Rigatoni ziyaretim uzun süre önce gerçekleştiği için, ancak Şubat fiyatlarını sunabiliyorum)
Antipasti: 15 - 25 TL arası
Közlu patlıcan ve fesleğenli rigatoni: 23 TL
Gnocchi: 21 TL
Risottolar: 25 - 29 TL arası
Pizzalar: 19 - 31 TL arası
Izgara Somon: 30 TL
Bonfile: 35 TL
Tatlılar: 14 - 21 TL arası

Pizzeria 14 için temel bilgiler:
Güzelbahçe Sok. 14A
Nişantaşı
Tel: 0212 343 86 60

Nisan 2013 fiyatları:
Salatalar: 7 - 17 TL arası
Makarnalar: 13 - 18 TL arası
Pizzalar: 13 - 21 TL arası
Meşrubat: 2,5 TL
Tatlılar: 5 - 6 TL arası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder