21 Nis 2013

Impossible Dream / Laila Shawa

Dün, son anda, Pera Müzesi'ndeki Nickolas Muray ve Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi ile işbirliği içinde hazırlanan ''Çöl ve Deniz Arasında'' sergilerine yetiştim (bugün iki serginin de son günü idi).

Pera Müzesine gerçekten hayranım. Bana göre, İstanbul Modern'e kıyasla çok daha ilginç sergilere yer veriyorlar. Örneğin son olarak Yannick ve Ben Jakober'in kendi işlerini, koleksiyoner olarak topladıkları resimleri ile bir arada sergilemelerinden çok etkilenmiştim. Bu sefer de bir yandan batı kültürünü temsil eden moda ve celebrity fotoğrafçısı Nickolas Muray'ın işlerini, diğer yandan da Orta Doğu sanatından bir seçkiyi yan yana getirerek, ilginç bir bakış açısı yaratmışlar.


Nickolas Muray hakkında fazla konuşmaya mahal yok (zira, this is not a fashion blog). Sadece şunu söylemek isitiyorum: ben en çok Liz Taylor'un portresine hayran kalarak sergiden ayrıldım. 

Maalesef ''Çöl ve Deniz'' bende aynı tadı bırakmadı, beklentilerimi karşılamadı. Yanlış anlaşılmasın, niyetim snobluk taslamak değil. Bu yüzden aslında ''beklentilerimi karşılamadı'' demeye çekiniyorum, ama ne yapayım, durum böyle.

Fakat sergi içinde bir eser vardı ki, sadece onun için bile müzeyi gezmeye değerdi, o da zaten tüm tanıtım posterlerinde gördüğümüz, Laila Shawa imzalı ''Impossible Dreams'' idi. Pera Müzesi, eseri benim hiç bir zaman kelimelere dökemeyeceğim kadar güzel anlatmış. Bu eser, beni uzun süredir en çok etkileyen sanat çalışmalarından biri oldu.

Son aylarda işim gereği Orta Doğu ile daha derinden ilgilenmeye başladım. Henüz konuyla ilgili fikir sahibi olacak kadar bilgiye sahip değilim, ve yeterince okuma yapmadım, bu yüzden FEMEN'ciler gibi nadan (ignorant) demeçler vermek yerine şunu söylemek istiyorum: sanırım kadınlar için hayat her yerde zor. Bu yüzden: yaşasın kadın dayanışması!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder