29 Eyl 2013

BoF 500 / Moda sektöründeki en önemli 500 isim

Lisede moda yazarı olma hayalleri kurarken, üniversitede, modanın ''business'' tarafında yer almak ve satınalma alanında kariyer yapmak istediğimi anlamıştım. Satınalmacı olmadım, ama tekstil sektöründe, işin yönetim tarafına ayak atmayı başardım.

Bu yüzden, ''Business of Fashion''ın (BoF), favori website'lerimden biri olması pek şaşırtıcı değil. Modanın sadece editoryal (editoryel?) ve sanatsal kısmı ile değil de, ticari yönleriyle ilgilenen herkesin takip ettiği bir kaynak olduğunu düşünüyorum.


BoF geçen günlerde ''BoF 500'' isimli bir liste yayınladı. Bu liste, moda alanındaki en önemli kişileri kapsıyor. Büyük bir kısmı (Anna Wintour, Amancio Ortega Gaona, Domenico Dolce & Stefano Gabbana, Tom Ford, Jenna Lyons, Caroline Issa gibi) olağan şüphelilerden oluşsa da, BoF 500'de yer alan bir çok ismi de ilk kez duyuyor olmak hoşuma gitti. 

Ülkeye göre arama yapılınca, Türkiye kategorisinde sadece bir kişi yer alıyor, o da Trendyol kurucusu ve CEO'su Demet Mutlu. Trendyol ile yaptığım bir takım iş görüşmelerinde Demet Mutlu ile tanışma fırsatı bulmuştum; birlikte çalışmışlığım olmadığı için, nasıl bir yönetici olduğunu bilmiyorum (aslında biliyorum, zira yakın bir arkadaşım bir süre Trendyol'da çalıştı, fakat konumuz bu değil), ama iki saat kadar süren görüşmemiz sonucunda şunu söyleyebilirim ki, kafası çok hızlı ve etkin çalışan birisi. Geçtiğimiz Mayıs ayında IMA'nın Open Day konferansları kapsamında kendisini ikinci bir kez dinlediğimde, kafamda yarattığı bu imajı iyice pekiştirmeyi başardı.

Peki neden listede Markafoni ve/veya Limango değil de, Trendyol'a yer verilmiş? Ne de olsa bu iki şirket de Trendyol ile aynı konseptte (private sales) çalışıyor. Tahminimce, Trendyol'u BoF gözünde diğerlerinden ayıran, KPBC'den yatırım alan ilk Türk firması olmasıdır. Demet Mutlu'nun Harvard Business School'u yarıda bırakarak, Trendyol'u kurması da etkileyici bir ''hikaye''.

BoF 500'i kurcalayınca, aslında listede Türk asıllı başka kişilerin de mevcut olduğunu görüyoruz, fakat onlara Türkiye kategorisinde yer verilmemiş. Ümit Benan, Hüseyin Çağlayan ve Erdem Moralıoğlu üçlüsü de BoF 500 listesinde tasarımcı kategorisinde yer alıyorlar. (Belki de onları ''Türk asıllı'' olarak adlandırmak yanlıştır, ''Türk isimli'' demek gerekir? ''Türkiyeli'' kavramını sosyo-politik açıdan onaylasam da, kelime olarak çirkin bulduğum için, bir türlü kullanmaya alıştıramıyorum kendimi.)

Yazımı beyin göçü, Gezi filan diye bitirecektim, ama çok üşendim. Zaten bildiğim kadarıyla Erdem Moralıoğlu'nun Türkiye'de yaşamışlığı bile yok, Hüseyin Çalayan da Kıbrıs'lı. Hangi göç demezler mi?

Her neyse, listesever olarak BoF 500 benim için çok eğlenceli bir oyuncak. Modanın ticari tarafı ufacık da olsa ilginizi çekiyorsa, göz atmanızı tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder